Chovatelská stanice čistokrevných morčat - Jezerka

plemena coronet, sheltie, merino v barvě černo-bílá, červeno-bílá, černo-červeno-bílá

O naší chovatelské stanici...

my_web.jpgChovatelská stanice " Jezerka " vznikla na jaře v roce 2007 a naší domovskou organizací je Základní Organizace chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců. To, v čem chceme být dobří, je chov zdravých, dlouhosrstých, čistokrevných, výstavních a chovných morčat, plemen sheltie, coronet, merino a texel. Chceme se specializovat na barevné kombinace v červeno - bílé barvě a černo - červeno - bílé. Naším cílem jsou zdravá a silná morčata v pravidelných a ideálně sytých barvách, vhodná k registraci a k výstavám. Základ našeho chovu tvořila kvalitní morčátka z importů, Holandsko a Německo, pro která jsme si sami dojeli a sami si je vybrali.

 

"Cavias are like potato chips... you can never have just one.." :)

 

V červnu r. 2011 jsme udělali rozhodnutí a ze Švédska dovezli čtyři morčátka ze třech nejlepších ch.s. - Cavatinas, Eternitys a Vibys. Typ a srst těchto seveřanů podle nás nemá v Evropě konkurenci a moc bychom si přáli dostat tohle všechno do našeho chovu. Není to cesta jednoduchá, ale pokusíme se a snad se zadaří. Nicméně jsme realisti, ale člověk si nemá klást malé cíle :)

A protože jsme začali mít pocit, že jen čyři je málo, dovezl Ondra na podzim 2011 skupinu dalších sedmi chlupáčů od Liz Knutsson, Eternitys. A na další jsme se rozhodli začátkem roku 2012, opět od Liz a tím naše švédské šílenství zatím končí :) je třeba se naučit s nimi pracovat a to také bude na delší trať, ale proto to děláme, pro to očekávání z barev a radosti ze zdravých a pěkných mláďat a spokojených mamin.


thumb_49_na_jezerce.jpg

Zúčastňujeme se výstav v ČR a v zahraničí, hodnocení našich morčat je pro nás hodně důležité pro další chov.

Naše chovatelské snažení bylo oceněno tituly:

 BRONZOVÁ chovatelská stanice - k 19.8.2010

 STŘÍBRNÁ chovatelská stanice - k 22.9.2012

 ZLATÁ chovatelská stanice - ke 14.4.2013

morčátka narozená s příjmením Jezerka patří mezi Šampiony a Grandšampiony ČR :)

Snad již řečeno vše, přejeme vám u nás fajn počtení.

Míša Králíčková a Ondra Výšek

PS: dřívější název " Na Jezerce ", to jsme také my, jen jsme zvolili kratší verzi toho samého, bylo nám to umožněno a schváleno UOK v srpnu 2009 :o)

12. Speciální výstava morčat

Napsal uživatel Ondra   
Pátek, 19 Srpen 2011 20:47

Speciálka je pro nás asi nejzásadnější výstava v roce a proto se snažíme pokaždé ukázat to nejlepší co doma máme. A letos nám to nevyšlo :D celou sezonu nestíháme a tak i tahle výstava pro nás znamenala být sice v roli vystavovatele, ale jednoho jediného morčátka a to ještě importu a to nám doma běhá tolik krásných Jezerčat :)) No ale holt, někdo nemá srst, jiný by sice mohl, ale nezdál se mi a tak, když sem to vše probrala vidlema a přeskupila si v hlavně kdo by nás mohl reprezentovat tak, abych i já byla spokojená, vycházela mi z toho dvě morčátka. Vulcan v. Kleinen Olymp a Eternitys KindRed Spirit. U Vulcana jsem podcenila přípravu a tak se mi spolu s jeho pomocí povedlo, aby šeltiák přišel o poměrně silný pramen a ambicím v tu chvíli byl konec a tak zůstala mladinká švédka. A i když je na české poměry světlejší, její stavba a typ a kvalita a hustota srsti je moc dobrá, tak jsme to riskli a jela tedy jen ona. Než brát dalších xy morčat, která by nemusela dopadnout, radši postavíme jedno pořádné a ať to stojí za to.

Posouzení morčiny Janem Schopem pro mě bylo dost zásadní, psala jsem tu o něm mnohokrát a tak nebudu rozebírat, jak moc je pro mě důležitý. Jeho posouzení dlouhosrstých morčat je pravdivé, ví co má pod rukamaDSC_9804a a při posouzení nebyl skoupý na slova, takže se dalo opravdu hodně co odposlouchat a jako bonus se překládalo do češtiny, takže i pro míň zdatné to bylo v pohodě poslouchatelné. Naše malá šla na řadu až někdy odpoledne a vysloužila si moc pěkný posudek, který by jistě byl ještě o něco lepší, kdyby nedostala srážku 2,5 bodu za barvu. Čekali jsme to, o barvu nám u ní opravdu nejde, proto jsme si jí nepřivezli :) ve všem ostatním to bylo parádní, Jan superlativy nešetřil a to podstatné ona má a Jan to dokázal vypíchnout. Každého potěší, když se o jeho morčeti vyjádří posuzovatel pochvalně a my tím, že jsme prezentovali Eternitys, tak jsme šli docela na jistotu. A opravdu ano, dají se poznat, Jan se nás přišel zeptat jestli je to ona.. nj, tak třeba někdy za pár let takhle někdo pozná náš chov, ale obávám se, že fakt asi ne :o))))

Malá byla ohodnocena 96body a umístila se v rozstřelu s dalšíma dvouma bejbinkama jako třetí nejlepší baby šeltie :) První a druhé místo bylo jasné, tam to ovládla Vladěnka Fidrmucová se svou zlatou agutkou, která i u nás na Dlouhosrsté výstavě vyhrála BIS a druhá skončila moc pěkná šeltička od  Mateusze, v typu, v barvě, v srsti, parádní konkurence. Naše malá naprosto splnila moje očekávání, že stála “na bedně” a jsem na ní ještě pyšnější, ale kdo by nebyl…

Další dny byli pro nás o pomoci s koordinací výstavy, tedy hlavně pro Ondru, já jsem letos vybruslila tak nějak ze všeho dobře a nic mě neutahalo a neunavilo a tak jsem si vše dokázala užít maximálně. Setkání s plno fajn lidmi, sobotní grilovačka, focení morčátek po posouzení a ještě stihnout být i v práci, ale hlavně co pro nás bylo jedna ze zásadních, byla nedělní návštěva Jana s Bertusem u nás doma. Jan byl na náš chov zvědavý a neskromně musím říct, že jsme ho překvapili tím, jaká morčata nám doma běhají. Zajímal se hlavně o rodokmeny a tak dostal celý seznam k dispozici a jen áchal a povídal – tohle znám, tohle sem měl, jéé a tohle bylo takové a makové a po tamtom byla takovéhle mláďata a jéé, vy máte samici po tomhle parádním samci, tu musím vidět, ten byl… a pak taky došlo na to, že – a co je tohle za morče, to je sice psáno jako od nás z chovu, ale takové se nikdy u nás nenarodilo :D :)) a tak, takže jsme se opravdu pobavili a Jan se utvrdil v tom, že v Německu se s PP občas poměrně podvádí a píší se morčiny tak nějak jak se asi hodí nebo nevím :)) u několika morčat jsme slyšeli, že proč jako nejsou na výstavě a moje kritika, že přeci tenhle pramen je jinak nebo že něco jiného, na to byl odpovědí jen úsměv, že jsme opravdu velice kritičtí a našlo se dalších pár morčat, které by i Jan s přehledem umístil u sebe v chovu. Mohla bych pokračovat, ale to bych psala další a další odstavce a to se mi nechce, protože stejně je to každému putna :) Nás tahle návštěva naprosto “nakopla” kudy kam, i když cestu máme a tak jen rady, jak se ještě víc usměrnit nebo o co se pokusit. Každopádně hodně zajímavá zkušenost, kde na konci bylo prima přislíbení, že při další naší návštěvě Holandska musíme shlédnout také my chov Jana a Bertuse a pozvání k nim celkově. Takže nás čekají samé opravdu velice kvalitní věci co se dalších zkušeností týče a že je pořád se čemu učit. A kdo Jana ohromil moc byla naše malinká trikolorka Doodle, kterou by si nejradši strčil do kapsy a šel :) ale dost už pozitiv, negativa byla samozřejmě také, to jinak ani nejde a z toho se člověk právě poučí, když mu to někdo zkušenější na férovku řekne. A že takových lidí je jako šafránu…

Takže tak, zakončila bych vše tím, že na příští rok se nám snad podaří představit víc morčátek a hlavně Jezerčata, naděje umírá prostě poslední :))

Jo a vlastně abych nezapomněla, na výstavě byla posouzena i mnou nově získaná merinka Adimero Touch of The Moon a ta prošla s 96,5 body. Body pěkné, leč konkurence ještě větší než v šeltiích, takže neurvala Mateuszovi nic, ale pro něj zazářila její sestra Adimero Touch of The Sun a mě můžou těšit takhle nadějné body. A těší mě moc a pojede i jinam, byla by škoda nedojezdit to, o co měl Mateusz snahu.

Všichni vše přežili na výbornou včetně nás, takže spokojenost veliká a tím bych celé povídání i zakončila. A slíbila sem si, že tyhle nákupy byly opravdu poslední až ještě na jeden, který se domluvil s lehkým smíchem na výstavě, ale vážnosti nabral pár dní po výstavě a tak příští víkend přivezeme jedno překvápko :) víc neprozradím, aby se něco ještě nestalo a nezakřiklo se to. Ale bomba, prostě mega bomba :) člověk by si tu radost z morčátek měl dávkovat tak nějak postupně totiž :o)))

Fajn víkend všem.

 

Nové fotografie

Napsal uživatel Ondra   
Středa, 17 Srpen 2011 00:48

Dnes ještě fotografie nových morčátek a hlavně, narodila se miminka a budou se pyšnit písmenkem E. Mamina je červeno – bílá šeltička po Quintim v. Gotenholz a Rubině Hohen Stein – Oya Jezerka a tatík je červeno – bílý coronet Future v.d. Alten Bahn. Mimča jsou dva kluci a jedna holčina, samečci šeltie a merino a samička je coronetka :) a narodili se v sobotu ráno, když nám v pokoji chrupkala Lenka Fuksovic a tak jsem jí mohla probudit s miminkem na ruce :) Oyina vše zmákla na výbornou a všichni prospívají, dneska jsme nafotili i je :) Tak já začnu, ať to moc zase neokecávám :)

Enya Jezerka, coronetka červená – bílá

DSC_0535DSC_0532

merino klučina Ewe Boy Jezerka

DSC_0528DSC_0531

a šeltie klukan Enjoy Jezerka

DSC_0527DSC_0526

a dál naši nováčci :)

Bella Happy Cavia, texlička červená – bílá

DSC_0496DSC_0493

červená – bílá merino kráska Adimero Touch of the Moon

DSC_0506DSC_0513

anebo na modré, babo raď, co je lepší? podle Ondry, to černé pozadí…

DSC_0505DSC_0501

a poslední nováček šeltiák Kakuzu Versache

DSC_0525DSC_0520

nakonec naše nejmenší tříbarevné nadělení, které roste do krásy před očima :o)

Doodle Jezerka

DSC_0542DSC_0537

O Speciálce se ještě chci rozepsat, urvali jsme tam také nějaké ocenění, tak to by bylo, abych to sem nedala :)) a šeltičce La Perla De Las Dunas jsem dala fotku do článku pod tímhle, tu její klasickou co jí fotila ještě Aldona, takže s jejím svolením je uveřejněná i u nás :) a až někdy bude co k čemu, přefotíme jí, ale dlouhou dobu to určitě nepůjde..

Dnes vše :)        

 

Nejdřív přírustky :o))

Napsal uživatel Ondra   
Úterý, 16 Srpen 2011 00:35

Říkala jsem si čím začnu a rozhodla jsem se, že to bude nejdřív kým začnu…

12. Speciální výstava – byla to veliká akce, jako každý rok vyjímečná. Zatím se nebudu rozepisovat co vše v nás Speciálka zanechala, jen v kostce představím naše nová morčátka. Jelikož FB je opravdu mocný, komunikace je o mnoho snazší a tak jsem se dostala vlastně úplně náhodou k hodně pěkným morčinkám. A úplně nejvíc náhodou jsem vlezla na stránky Hany Molaty z Polska a tam objevila La Perlu opět na prodej… a tak je doma, od čtvrtka. To, co nám přijelo se ani náhodou nepodobá fotce která jí provází, ale prostě, je to La Perla De Las Dunas a kdo ví, ten ví :) A kdo neví, tak jen pro lehké přiblížení – samička šeltie z chovu Pompon Aldony, tatík je Eternitys Bistro a mamina texlička Kira, oba rodiče megalaperla1 úspěšní a sama La Perla byla tak trochu snem několika chovatelů u nás a i mě, jenže když jí Aldona prodávala, když končila s chovem, tak i přes urgence nebyla ochotná poslat samičku do Čech a nechala jí v Polsku. A tam se jí odvděčili stejně tak, že jí opět prodaly a mám jí tak já. Vyhublé chuďátko, na kterém si můžete vyzkoušet anatomii a která se bude regenerovat tak do jara, ale ohromná hlava s velikýma očima a ohromná zvědavost a žravost, to jí nechybí :o) zatím vymete všechno co se jí dá, je nebojácná a nechá se v klidu pohladit, jen je hladová a hubená jako lunt. Srst je jen obraz jejího celého stavu, takže nula nula nic, ale. Ale i přes to všechno si myslím, že je to přenádherná samička, která až se zotaví, bude kus :)

Další dvě holčičky mi předával Mateusz, jedna je přímo z jeho chovu a jmenuje se Adimero Touch On The Moon. Červená – bílá merinka po skvělém otci, červeno – bílém Adimero Impossible Boy a po mamině Zara Hopeful Farm, trikolorní merino. Tatík je už v rukách Kornelie ze Slovenska a mamina v rukách Jarky Chudé, takže třeba někdy spojení zopakují, protože tenhle odchov je prostě šampionský a to potvrzuje i sestřička Adimero Touch On The Sun, červeno – bílá texla, která je naprosto luxusní a na Speciálce toho vyhrála tolik, že Mateusz coby chovatel musel prostě vrnět. Nádherná. Ani Moon není tak marná, jen je trochu ve stínu své sestřičky, ale nikdy neříkám nikdy :) Další jeho morčátka jdou na Ukrajinu a tahle jediná skončila u nás, kdo ví ale, co se ještě stane..

Druhá samička je červeno – bílá texlička z Happy Cavia, Bella. A ona je takový roztomilý knedlík, nadějná, pěkně narostlá, hodně silná a široká, z obou samiček jsem prostě nadšená :))

A jako poslední u nás našel nový domov červeno – bílý šeltiák Kakuzu Versache, moc pěkný sameček po červeno – bílém texlovi Prins v. Ingenveld a mamině červeno – bílé coronetce Rio Pompon. U něj je původ víc než slibný, jeho táta je jasný, tam je Holandsko a mamina Rio – její táta je to samé co La Perla, Eternitys Bistro a Kira a mamina je Alten Bahn. Pro mě tedy hodně zajímavý a hodně nadějný.

A to jsou všichni naši nováčci :) Myslím, že se k nám dostala opět velice zajímavá krev a jsem i moc ráda za poznání se s Piotrem Nowackim, sice jsme se tak nějak vždy vídali, znám jeho chov a moc se mi líbí. Jde o tuhle ch.s. - http://versache.republika.pl/index.html a sám Piotrek je velice sympatický a velice skromný chlapík, velmi sympatický a vděčím mu za převoz La Perly, kterou mi, chudák malej :), předával s velkým omluvným výrazem v obličeji, i když za její stav nemohl… a prcek od něj je zatím velmi pěkný, vykoupané a voňavé morčátko, no radost pohledět :) PIOTREK, THANK YOU VERY MUCH FOR KAKUZU :))

Kdo další má moje velikánské díky je Mateusz, toho představovat nemusím, volám jen veliké a hlasité MATEUSZ, THANK YOU FOR ALL :))

Dnes zatím vše, pokračování i s fotkami zítra. Je toho plno a dokud to mám vše v hlavě, tak to musí ven :))

Foto La Perla: Aldona Karczmarczyk/ PomponCaviary

 

Malé slečny Doodle a Donkey Jezerky :)

Napsal uživatel Ondra   
Neděle, 31 Červenec 2011 22:20

Dneska jsme malé chlupatky nafotili, tak bez velkých řečí představujeme dvě krásky :)

Doodle Jezerka je bez brindlu s krásně rozloženým i bříškem, co chtít víc… :o)

DSC_8838DSC_8837DSC_8844

 

Donkey Jezerka, červená – bílá a také není k zahození, obě holčičky se moc povedly, máme óbr radost :)

DSC_8833DSC_8834

O jejich prodeji zatím vůbec neuvažujeme.

 

Máme na světě Dárečky :)

Napsal uživatel Míša   
Pátek, 29 Červenec 2011 23:26

Dneska brzo ráno porodila trikolorní šeltička Wally v. Sulzbach dvě krásná mláďata, dvě slečinky :o) Wally byla do posledního dne vitální a v pohodě a je tomu tak i nyní, první velký oddech :)

Mimča jsou šeltičky, jedna trikolorní ve výstavním poměru barev s moc pěkným rozložením a druhá je červeno - bílá, také s výstavním rozložením, Notttinghamova první mimča se moc povedla :)

Jména vymyslel Ondra, moje neprošli :o)) malovaná Doodle Jezerka a sestřička Donkey Jezerka :)

Fotky budou nějak v týdnu nebo možná zítra.

 

Jen tak :)

Napsal uživatel Ondra   
Čtvrtek, 28 Červenec 2011 12:17

Věci se dějou tak nějak průběžně, máme dvě samičky s pohyby miminek v bříšku už nějaký ten týden, takže dva porody před námi a to u šeltiček Wally v. Sulzbach, tam je tatík trikilorní šeltiák Nottingham Jezerka, Wally je také trikolorní, tak asi budou malovaní prckové a druhá je samička Oya Jezerka, červeno – bílá a ta čeká potomky coroneta Futureho a tam jsme kor zvědaví. Tak snad vše dopadne dobře, nemám porody v létě vůbec ráda.

U morčátek se nic moc nového neděje, už nějaký ten pátek máme doma morčáka z chovu rodiny Illmerovic a tím je šeltiák Bastian v. Gotenholz, takový roztomilý a vymazlený chlapík :) Za jeho dovoz vděčíme Vlaďce Fidrmucové a posílám ještě jednou velké díky, poprvé jsme si nechali takhle morčouna dovézt a vše dopadlo na výbornou. Stejnou cestou se do Gotenholz dostal šeltiák po Quintim Xandro, ze kterého rostl docela pěkný samec a Andrea neodolala a tak jsme tyhle dva vyměnili. Já jsem z Bastiana nadšená, nejen, že jeho rodokmen je k nám víc než přínosný, ale samotný Bastian je prostě kouzelný :) Byl jedináček maminy, která je po Zeusovi jako naše Adela v Gotenholz a u které bych se rozhodně nebránila mít jí doma také :o)) a tatík je Bastl v. Baerengold, trikolorní šeltiák po Cosmo a Flavia B., kteří jsou rodiče nejen Bastla, ale i Colonie, červ.- bílé coronetky, kterou má ve svém chovu Danka Třísková a po které máme doma Itashu :o))) Takže mě samozřejmě napadlo do budoucna tyto dva jedince dát k sobě, ale uvidíme, Itasha nám snad konečně zabřezla, ale to nevím ještě přesně, protože je tlustá a to doslova. Čas ukáže.

Na prodej nemáme žádné morčátko, ale teoreticky bychom mohli najít některé jedince, které bychom postrádali, takže pokud chcete a máte morál a nadšení, pište a uvidíme.

A teď pár obrázků":

Bastian v. Gotenholz, roztomilák největší :o))

DSC_8801DSC_8803

 Elloise v. Hopeful Farm, pomalu ale jistě krásně zarůstá, ale dostane chlapa a to šeltiího švéda Vibys Corsu…

DSC_8819DSC_8815

MaJas Olivia, drobínek, který roste jak může :)

DSC_8810DSC_8808

a poslední je z jiného soudku, ale konečně jsme jí udělali kolonku a tak tu bude i na fotkách :o)) Můj vánoční dárek Marsyas Orianna Eris 

DSC_8829DSC_8820  

a dnes vše, fajn léto všem.

 

Nové páry

Napsal uživatel Ondra   
Neděle, 03 Červenec 2011 18:05

Kompletně jsem přendala morčátka k sobě a šanci tak dostali ti, kteří chvíli zaháleli a to je prostě škoda. Kuk do plánových odchovů, snad se konečně narodí něco pěkně barevnýho :o))

 

Jak nám rostou mimina :)

Napsal uživatel Ondra   
Sobota, 02 Červenec 2011 15:49

Když už jsme včera byli v tom focení, pod ruku nám přišla i mláďata, za těch 14 dní co jsme byli pryč docela rostou :)

Jako první prckové od Maximy, kde pořád zvažujeme prodej té malé merinky, ale když ona je tááák pěkná, že fakt zase váháme, no to je děs, tohle rozhodování :(

Texlička Colette Jezerka

DSC_8743DSC_8740DSC_8742 

 

Merinka Cassini Jezerka

DSC_8735DSC_8734

 

a šeltička Cocolada Jezerka

DSC_8747DSC_8745

 

a když už se fotilo a včera jsem hýbala s našimi páry u morčin, pod ruku mi přišel i Berthold Jezerka a to je taky frajer, tak jsme ho cvakli taky :o) a jak teď koukám, tak nemáme druhou stranu, tam je ale stejnej, heh, stejně odpočatej, tak dostal hned dvě baby a třeba budou pěkní chlupáči :)

DSC_8756DSC_8761

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Kvalitní hosting pro Vaše internetové projekty založené na redakčních systémech od C4

Program C4 hosting

1200 Kč na rok s doménou (cz, eu, biz, org, com, info, net) v ceně, 2 GB prostor (+ zdarma navyšování každý rok o 500 MB), PHP, FTP, MySQL, administrační systém, 100 e-mailových schránek, 100 webů/subdomén (domény 3. řádu), mod_rewrite, htaccess, přehledné statistiky návštěvnosti, 10 MySQL databází.

Více informací na stránkách Webhosting c4

Kvalitní řemeslníci pro Prahu a Střední Čechy

(c)2007-2013 CHS Jezerka, stránky jsou chráněny autorským zákonem a šíření jakékoliv části bez svolení je zakázáno.