Chovatelská stanice čistokrevných morčat - Jezerka

plemena coronet, sheltie, merino v barvě černo-bílá, červeno-bílá, černo-červeno-bílá

O naší chovatelské stanici...

my_web.jpgChovatelská stanice " Jezerka " vznikla na jaře v roce 2007 a naší domovskou organizací je Základní Organizace chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců. To, v čem chceme být dobří, je chov zdravých, dlouhosrstých, čistokrevných, výstavních a chovných morčat, plemen sheltie, coronet, merino a texel. Chceme se specializovat na barevné kombinace v červeno - bílé barvě a černo - červeno - bílé. Naším cílem jsou zdravá a silná morčata v pravidelných a ideálně sytých barvách, vhodná k registraci a k výstavám. Základ našeho chovu tvořila kvalitní morčátka z importů, Holandsko a Německo, pro která jsme si sami dojeli a sami si je vybrali.

 

"Cavias are like potato chips... you can never have just one.." :)

 

V červnu r. 2011 jsme udělali rozhodnutí a ze Švédska dovezli čtyři morčátka ze třech nejlepších ch.s. - Cavatinas, Eternitys a Vibys. Typ a srst těchto seveřanů podle nás nemá v Evropě konkurenci a moc bychom si přáli dostat tohle všechno do našeho chovu. Není to cesta jednoduchá, ale pokusíme se a snad se zadaří. Nicméně jsme realisti, ale člověk si nemá klást malé cíle :)

A protože jsme začali mít pocit, že jen čyři je málo, dovezl Ondra na podzim 2011 skupinu dalších sedmi chlupáčů od Liz Knutsson, Eternitys. A na další jsme se rozhodli začátkem roku 2012, opět od Liz a tím naše švédské šílenství zatím končí :) je třeba se naučit s nimi pracovat a to také bude na delší trať, ale proto to děláme, pro to očekávání z barev a radosti ze zdravých a pěkných mláďat a spokojených mamin.


thumb_49_na_jezerce.jpg

Zúčastňujeme se výstav v ČR a v zahraničí, hodnocení našich morčat je pro nás hodně důležité pro další chov.

Naše chovatelské snažení bylo oceněno tituly:

 BRONZOVÁ chovatelská stanice - k 19.8.2010

 STŘÍBRNÁ chovatelská stanice - k 22.9.2012

 ZLATÁ chovatelská stanice - ke 14.4.2013

morčátka narozená s příjmením Jezerka patří mezi Šampiony a Grandšampiony ČR :)

Snad již řečeno vše, přejeme vám u nás fajn počtení.

Míša Králíčková a Ondra Výšek

PS: dřívější název " Na Jezerce ", to jsme také my, jen jsme zvolili kratší verzi toho samého, bylo nám to umožněno a schváleno UOK v srpnu 2009 :o)

Tak tedy trochu novinek :)

Napsal uživatel Míša   
Neděle, 26 Únor 2012 22:05

Porodila nám merinka Grácie, už na Valentýna a máme od ní jednu holčinu, meriní cvaldu s červenýma tvářičkama a s celým bílým tělíčkem a tentokrát se Gracinka může v péči přetrhnout a o malou skvěle pečuje. Hurá :) Malá zatím k prodeji nebude, ale zase je merino, no nevím nevím… :) uvidíme. Tatík je texlík MaJas Emilion Tricky, malá je víc než nadějná.. jsme za ní rádi :)

Další, kdo má na světě už několik dní miminka je šeltička Eternitys KindRed Spirit, porodila napoprvé 4 chlupáče a porod byl rychlý a bezproblémový. A poprvé, poprvé se u nás narodil prcek, který má na sobě barvu aguti zlatá :o)))) aguťáckou má hlavu, zbytek je bílá a červená, je to kluk a je skvělej, taková kukačka u nás :D :) Spolu s Kindětem bydlí i texlička Babbla a ta porodila také den na to a přivedla na svět 2 prcky, žádná aguti se nekonala a tak nám tu pomalu ale jistě kvíká solidní školka :) tatíkem obou mimin je trikolorní šeltiák Nottingham Jezerka, maminy jsme dali do kupy i s Gracií, aby z prtěte nebyl asociál a z Grácie zapšklá agresivní samotářka a i seznámení bylo naprosto v pohodě, všichni si adoptovaly všechny, prckové mají tři mámy, všichni jsou sourozenci, no co jim dopřát víc :) maminy se prostřídají, odpočinou si a prckové řádí, ideální odchov :))

K porodům je to vše, máme další samičky co jsou březí, ale vysloveně před porodem nikdo. Mezi naše standardní odchovy spácháme i čistě švédský, budeme tak doma mít dva směry a můžeme porovnávat. Zájem o odchovance po švédce Eternitys Make a Song and Dance byl poměrně silný a je vybráno kam prťata půjdou nebo už šla a tak jsme se rozhodli krýt švédy mezi sebou. Těším se z toho, že vůbec můžeme takhle zkoušet co se podaří a to mě na tom chovatelství baví, je to skvělá práce. Nabíjí mě zájem chovatelů a jejich radost, tak snad těma švédama přineseme ještě plno radosti :) já jsem z nich nadšená pořád :))

Dnes vše, fotky proběhnou tak nějak průběžně časem, klasika :)

 

Švédi :)

Napsal uživatel Míša   
Neděle, 12 Únor 2012 21:52

Nadpis je jednoduchý a jasný, o kom bude řeč. Ondra v sobotu v noci dorazil z daleké cesty domů a já si konečně oddechla, že je doma a v pořádku. A povedlo se opět dovézt chlupáče od Liz Knutsson, Eternitys. Splnil se mi sen mít doma dvě konkrétní morčátka, která jsem chtěla už na podzim v první velké vlně prodeje a u kterých se Liz nakonec rozhodla, že je nedá.. plno věcí se změnilo a Liz nám je prodala nyní a já jsem z nich opravdu nadšená. Kdo další byl velké překvapení a o kom sem si také snila byla texlička v našich trikolorních barvách, o kterou jsem se sice také u Liz zajímala, ale odpověď nebyla přímá a já jen mohla potají doufat… a ona přijela jako překvapení Veselý obličej a aby toho nebylo málo a aby nebyli jen tři, čekala na mě v přepravce další nádherná morčinka a tou je mladinká šeltička a také tříbarevná, na svůj věk velice solidně vlasatá :)) 

Pro nás vše, ze dvou morčátek se vyklubali čtyři a já neskutečně šťastná a spokojená. Připadala jsem si prvních několik hodin jako malá holka a pořád jsem se usmívala, no jako blázen Veselý obličej s otevřenými ústy. Dostala se k nám opravdu nádherná morčata.

Další, kdo přijel byla skupina morčátek pro Lenku a z nich je prostě potřeba jmenovat alespoń jednu a tou je šampionka Švédska SCh Eternitys A Pretty Penny. Nádherná, velká, kouzelná… prostě úchvatná. Je to ta, kde Liz natahuje licous a ten je dlouhý asi… 15 cm minimálně?  :)) tak to je ona. vlastník několika BIS a velice srdeční záležitost, o to víc si vážíme toho, jak nás Liz bere a koho nám svěřuje.. dál přijela přenádherná Albers Batterfly a s ní byla taky sranda, no ona to Lenka někdy proflákne u sebe na webu, nebudu předbíhat :)) další se vezl moc pěkný coronetí samec a sestřička naší KindRed Spirit. A jako poslední do party byla dvě morčátka, která s Lenkou pokračují k ní domů a dál na Slovensko a posílí chov Cornelia Cavia a Povraznický Opál, kdo to je si také přečtěte časem u nich :) Lence díky za prima pár hodinovou návštěvu, sakra škoda, že fakt nejsme sousedi :)))

A tady jsou, zatím na fotografiích od Liz, z jejího webu.

Eternitys Scoda

- fantastická šeltie, do slova a do písmene. Veliká, vynikající ve stavbě, nádherná hlava.. o ní nelze šetřit superlativy, je prostě nádherná..

scoda

 

Eternitys Handsome, Šampion Švédska

- široká hlava, velké oči, dobré tělo… . Takhle bych ráda, aby vypadali všichni naši narození kluci, pokud budou, začínáme se blížit k vrcholu, pomalu, ale jistě… je nádherný. Není v srsti, ale to prostě nevadí..

handsome

 

Eternitys This Perfect Day

- nešlo se na ní nezeptat. Velice sympatická morčinka, kterou jsem také chtěla na podzim a ze které také sešlo. Vítězka několika výstav, 3x na výstavě, 3x výhra v plemeni, 1x BIS junior, 1x BIS 3místo… ve svých 5,5 měsících :) Liz jí nechala nám po plno dotazech jiných zájemců, co říct víc :)) nádherná, nádherná, nádherná… nahoře rozčesaná, dole lokýnkatá :)

mimino a teď :)

tx-perfectday  427042_10150541589671728_752401727_8920304_1837818805_n

 

Eternitys Nitty Gritty Dirty Little Freak

- naprosté překvapení :) a dárek Liz pro mě. Neskromně se chlubím, ale ono to tak prostě je.. je kouzelná a hodně pěkně i docela tmavá v barvách, je toho moc, co bych chtěla napsat, ale asi by to nikoho nezajímalo, protože … prostě je naše :))))))

Nitty_n

 

Snad se jim u nás bude dařit a povedou se jejich potomci, je to další výzva.  Mě dělá hrozně dobře se na ně klidně i jen dívat, hrozně se mi líbí a jsem spokojená. Ondrovi patří ohromné díky za cestu do Kalmaru, je to prostě fantastický chlap :)

Liz bohužel svůj chov ukončila, nechává si jen 9 morčátek a je to ohromná škoda. O to víc jsme rádi, že se nám podařilo získat ty, co Ondra dovezl, protože patří k těm posledním, co si Liz nechávala. …netřeba dalších slov, pěkný týden všem :)))) Píšu to plná emocí, prosím berte mě s rezervou :D

 

Nášup fotografií :)

Napsal uživatel Míša   
Pondělí, 06 Únor 2012 00:02

Některá morčátka jsme dnes fotili, malým prckům je za chvíli měsíc a u dvou jsme se rozhodli nabídnout je k prodeji. Jedná se samce a samičku, 100% Eternitys. Doma si necháváme jednu šmudlinu pro další srandy s barvou, tak uvidíme Veselý obličej.

Vlastně se neděje nic zásadního, tak sem rovnou hodím fotky.

První bude slečinka, která zůstane doma – Moment of Surprise Jezerka

DSC_1685 DSC_1682

 

bráška na prodej – Mango Dance Jezerka

DSC_1671 DSC_1673 

 

poslední z tria je samička, Merengue Jezerka, také na prodej..

DSC_1676 DSC_1675

 

další, kdo získal nové fotky je Cavatinas Novák, který je kus Veselý obličej. Roste a krásní a na to, jaký byl nijaký, když jsme ho přivezli, tak nás pomalu ale jistě začíná přesvědčovat, že i přes nějaké mušky stojí za to ho doma mít. Jeho srst se ani jednou nezacuchala, což jsem zatím u dlouhánů nezažila, od mala ani jeden dredík, nic. Srst je úplně hedvábná a silná, je to paráda. Novák je momentálně nějaký čas u samiček a jen ho stříhám a tak jednou za čas pročísnu a prostě pohoda. Na focení jsme ho vytáhli a jen pročesali, nic jiného, je to fantazie Veselý obličej. Posuďte sami Veselý obličej.

Cavatinas Novák

DSC_1710 DSC_1705 

DSC_1714 DSC_1715 DSC_1719

 

Další ze švédů, koho jsme cvakli je samec Eternitys Fish Tank a ten taky roste do krásy a přesvědčuje kvalitou srsti. Barevně je taky úžasný, to jsem ještě neviděla Veselý obličej s otevřenými ústy . On je výzva, ne, že ne Veselý obličej

Eternitys Fish Tank

DSC_1694 DSC_1698 DSC_1695

 

Další byla na řadě Eternitys Damage Done, trochu se dala co se srsti týče už do kupy, tak jí máme jak vypadá teď, pro porovnání třeba za měsíc znovu Veselý obličej

Eternitys Damage Done

DSC_1691 DSC_1688

 

A další, kdo roste do krásy je mladinká Eternitys Bloody Sunset, stává se z ní šeltie se širokou hlavou a krásnýma očima Veselý obličej.

Eternitys Bloody Sunset

DSC_1758 DSC_1746 DSC_1749

 

Změna data konání výstavy!!!

Napsal uživatel Míša   
Čtvrtek, 02 Únor 2012 23:58

Museli jsme přehodit termín výstavy, ale naštěstí jen o víkend  dopředu :o)

Dlouhosrstá výstava bude 26.5., také sobota, také Toulcův Dvůr, také

Anneke, také my dva.... a Knedla :o)

 

 

Informace o námi chystané výstavě :o)

Napsal uživatel Míša   
Čtvrtek, 02 Únor 2012 13:04

Máme vynikající zprávu, odhalení posuzovatele na naší Dlouhosrstou výstavu. Oslovili jsme Anneke Vermeulen Slik, jestli by se jí nechtělo do Čech posuzovat jen dlouhány v areálu, který důvěrně zná a s lidmi, které také důvěrně zná... A tak 3x huráááá, posuzovat opravdu přijede :o)))

Anneke je prezidentka holandského klubu chovatelů morčat, posuzuje již více než 30 let, posuzovala u nás Speciálku a hlavně, je to neskutečně charismatická a velice zkušená dáma, která se vždy ráda podělí o své zkušenosti.

Plno chovatelů jí zažilo a ví o koho se jedná, my jsme strašně moc rádi, že pozvání přijala a zhostí se té naší výstavy s nejlepším svědomím :o)

Překlad posuzování zajištěn Ondrou, co nejdřív vyhodíme podmínky a další informace, tohle ale muselo ven jako první :o)))

 

 

Tak tedy aktualizace :)

Napsal uživatel Míša   
Pondělí, 30 Leden 2012 00:42

Pořád se něco děje a pořád to nestíhám sem dávat. Hlavní co se nedaří je dělat fotky a tam máme největší skluz. Malá vánoční šeltička od Andrey Illmer krásně roste a svou fotku by si zasloužila, stejně tak naše texlička po Nooně, Babbla, nj. holt nějak časem. Babla je ve stejném bydlíku se šeltičkou Eternitys KindRed Spirit a u nich je trikolorní šeltiák Nottingham a obě se mi zdají březí, tak ťukám na prkno, ať se vše zadaří. A když už jsem u těch březostí, tak tam je to u nás na dlouhé povídání. To, co se nepovedlo byl porod Máji Jezerkové, šeltičky, kterou mi svěřila panička Martina na krytí. Stalo se to co je pro mě už noční můra, Mája měla špatný konec březosti, porod podle toho vypadal a Mája nám doma umřela Plačící obličej Smutný obličej. Neumím napsat, jak jsme se cítili a cítíme stále, byla to kouzelná morčina, která to s Martinou dotáhla na GranŠampionku…  moc jsme se všichni na její mimča těšili a takhle se to zvrtlo. Vždycky mám v takových chvílích pocit, že s tím vším praštím a krýt už dál nikoho nebudu. Nesnesu ten pocit beznaděje jak umírají a neumíme jim pomoct, láme mě to a neumím se s tím srovnat.

Ale raději dál. Blíží se nám další import, pro změnu ze Švédska od Liz. Ondra opět vyráží a tak do 14cti dnů dorazí domů další pár chlupáčů a tím stopneme příliv švédů u nás doma. Alespoň na čas, musíme se naučit s nimi pracovat tak, aby to mělo hlavu a patu..

Další informace je výstavní. Stejně jako minulé roky i letos budeme pořádat Dlouhosrstou výstavu v areálu Toulcův Dvůr na Praze 10. Rozhodli jsme se pro datum 2.6. což je sobota a rádi bychom zahraničního posuzovatele, posuzovatelku. Uvidíme jak se to podaří, bohužel jsme jí to oznámili až teď a udělali tak stejnou chybu jako vloni a na tento termín již měla jiný plán, ale uvidíme, naděje umírá poslední Veselý obličej .

A asi už vše, pokusíme se skluz i ve focení dohnat, malí švédi nám rostou před očima, tak ať máme zdokumentované alespoň je.

Pěkný týden všem Veselý obličej 

PS: upravila a zneviditelnila jsem morčátka, která doma už nemáme, protože na tohle taky nebyl čas nebo se mi do toho nechtělo, takže pokud se někomu bude zdát, že jich zmizlo několik, tak to není nějak teďka, ale od léta a ne, že by všechna umřela, ale většinou jsem je vyhodnotila pro další chov nehodící se, většinou samičky, které byly drobné a už dávno mají domov jako mazlíci jinde, jako třeba texlička MaJas Olivia, která byla neustále drobínek a soutěžila asi o titul nejdrobnější dospělé morčátko na světě.. a tak, prostě jsem v tom udělala pořádek, tak trochu :)

 

SweCze nebo Czedish?

Napsal uživatel Míša   
Pondělí, 09 Leden 2012 00:11

Asi to vyhraje SweCze (čti švéče). Veselý obličej s otevřenými ústy Jedná se pro změnu o morčecí událost, porodila nám šeltička Eternitys Make a Song and Dance. Samičku na podzim Ondra dovezl již březí a vydržela celou tu cestu, aby porodila dnes a na svět tak vykoukla tři krásná mrňata. U celého porodu jsem byla, slyšela jsem jí a vlastně jsem jen přihlížela a sem tam sušila, Dance vše zvládala sama a s přehledem. Prckové mají krásné váhy kolem 100g každé, Dance měla pupek jako zvon. Sama Dance je samička, kde jsem si říkala asi 100x, že jsem totálně ulítla, když jsem si jí rezervovala… je nejen neskutečně světlá, teoreticky červená – černá, prakticky je tomu hodně vzdálená a ke všemu je hodně zbrindlovaná, opravdu dost.. jen typ má hodně dobrý a srst jí roste parádně, v tomhle nezklamala. Ale poučila mě, neskutečně. U nás (nemyslím doma) je pořád zažitý názor, že tříbarevné morče s brindlem je něco ble, co nepatří do chovu, že je to něco, co se přeci potáhne, než se to prochová, že to vlastně ani není hezké, tak proč je v chovu mít… Kdysi nám říkala Anneke V. Slik, že pokud se tomu chceme věnovat opravdu dost, chovu trikolorů, ať je nevyřazujeme, pokud budou mít přednosti, které nás přesvědčí, že to morčí stojí za to. Ať nebereme jako to hlavní, že má brindl.. A i proto u nás morčata s brindlem jsou a budou. Někdy to dopadlo, někdy ne, pokud se narodí bez brindlu, tak je to samozřejmě fajn, pokud se narodí s promícháním a stojí za to, v barvě, v typu, tak zůstává.. A tahle samička to natřela všem, kdo ohrnujete nad takovými morčaty nos Veselý obličej. Porodila tak úžasně barevně rozložené mládě, že takové se nenarodí pomalu ani rodičům bez promíchání. Ta další dvě už promíchaná jsou, ale je to hozená rukavice. Malovaná u nás zůstane, další dvě půjdou dál do světa a přesně dál uvidíme, jak se bude pruhování prochovávat v dalších generacích.. to chovatelství je prostě nádherná práce a u těch víc barev je to o to větší sranda Veselý obličej. U Liz, v domovské Eternitys není a nebyla Dance jediná, která takhle vypadá, skláním se před zkušeností, která z toho vychází, prostě je hned nezatracovat jen proto, že mají promíchanej kožich Veselý obličej 

A raději už fotky nebo opět popíšu půl stránky na téma brindl Veselý obličej s otevřenými ústy

První Švéče, jak vykoukli na svět, je holčička, zatím černá s červenou/brindl.

DSC_1637 DSC_1634

 

Druhé Švéče je malovaná princezna, ta prostě musí zůstat doma Veselý obličej

DSC_1646 DSC_1650 DSC_1652

 

A třetí Švéče je klučina, černý s červenou a bílou/lehký brindl

DSC_1640 DSC_1642

A to je dnes vše. Prima nový týden všem Veselý obličej

 

Pár písmenek v novém roce

Napsal uživatel Míša   
Středa, 04 Leden 2012 00:28

Trocha psaní do začátku roku. Před vánocemi a mezi svátky nám porodily obě Adimero kudrnky a jak mnozí vědí, oba porody nevyšly.Merinka Moon porodila jednu obří samičku, mládě o hmotnosti 192g, což je asi největší co kdy která samička u nás porodila, opravdu obřice. Malou jsme našli očištěnou a vypadala úplně v pohodě, jen se nejspíš udusila, což mě bohužel nepřekvapuje, šance na dobrá porod byla tak nula nula nic, možná jedna… Moon byla a je naštěstí v pořádku, asi ale nebude na svůj první porod vzpomínat zrovna dobře při porodu takhle velkého mláděte…

O to víc jsem očekávala porod texličky Sun, abych se opět přesvědčila o tom, že na co se člověk těší, to prostě nevyjde. Sun porodila mezi svátky tři mláďata a porodila o něco dřív než bylo potřeba. Porod sice v pohodě, Sun v pohodě, mláďata měla ale skoro holá bříška a potřebovala ještě tak víc jak týden, spíš i 14 dní a podle toho to dopadlo. Sun je od začátku odmítala a tak nemáme ani jednu kudrnatou naději na které jsem se těšila. Psát, že všechna mláďata byla ve výstavním poměru barev a co by kdyby je vlastně zbytečný, ale tak snad to dopadne příště, alespoň se ségry holt rozrodily. Hlavně, že jsou v pořádku, do jara jim domluvím a začne vše na novo, doufám Veselý obličej

Tím nám skončil rok 2011, žádná další vážná věc se nekonala, aby začátek 2012 nezačal také zrovna dvakrát slavně a tentokrát nás ta smrt bolí. Umřela nám šeltička Zombie Waikiki, naše první trikolorní kráska na kterou se nedá zapomenout. Prostě si jen tak umřela, nic předem neřekla, na podzim oslavila 5 let a klidně tu mohla s námi být ještě alespoň další dva roky, kdyby chtěla.. je to holt silnější než my všichni, o to víc nečekané…

A co máme teď před sebou? Skoro každým dnem čekáme porod švédky Eternitys Make a Song and Dance, kde zatím ale vůbec netušíme, co se narodí  Veselý obličej s otevřenými ústy . Tak hlavně ať je konečně vše dobré, šeltička je vitální a v pořádku, baští jako protržená a pupek má jak zvon, no těšíme se, pro změnu Veselý obličej. Přivezla se nakrytá z domovské Eternitys, tak snad se mrňata povedou alespoň typově. Jestli někdo máte představu, že byste mohl chtít potomky po této barevně srandovní švédce, dejte vědět Veselý obličej Typově je nádherná, doslova a do písmene.

Dnes vše, pokračování příště.

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Kvalitní hosting pro Vaše internetové projekty založené na redakčních systémech od C4

Program C4 hosting

1200 Kč na rok s doménou (cz, eu, biz, org, com, info, net) v ceně, 2 GB prostor (+ zdarma navyšování každý rok o 500 MB), PHP, FTP, MySQL, administrační systém, 100 e-mailových schránek, 100 webů/subdomén (domény 3. řádu), mod_rewrite, htaccess, přehledné statistiky návštěvnosti, 10 MySQL databází.

Více informací na stránkách Webhosting c4

Kvalitní řemeslníci pro Prahu a Střední Čechy

(c)2007-2013 CHS Jezerka, stránky jsou chráněny autorským zákonem a šíření jakékoliv části bez svolení je zakázáno.