Chovatelská stanice čistokrevných morčat - Jezerka

plemena coronet, sheltie, merino v barvě černo-bílá, červeno-bílá, černo-červeno-bílá

O naší chovatelské stanici...

my_web.jpgChovatelská stanice " Jezerka " vznikla na jaře v roce 2007 a naší domovskou organizací je Základní Organizace chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců. To, v čem chceme být dobří, je chov zdravých, dlouhosrstých, čistokrevných, výstavních a chovných morčat, plemen sheltie, coronet, merino a texel. Chceme se specializovat na barevné kombinace v červeno - bílé barvě a černo - červeno - bílé. Naším cílem jsou zdravá a silná morčata v pravidelných a ideálně sytých barvách, vhodná k registraci a k výstavám. Základ našeho chovu tvořila kvalitní morčátka z importů, Holandsko a Německo, pro která jsme si sami dojeli a sami si je vybrali.

 

"Cavias are like potato chips... you can never have just one.." :)

 

V červnu r. 2011 jsme udělali rozhodnutí a ze Švédska dovezli čtyři morčátka ze třech nejlepších ch.s. - Cavatinas, Eternitys a Vibys. Typ a srst těchto seveřanů podle nás nemá v Evropě konkurenci a moc bychom si přáli dostat tohle všechno do našeho chovu. Není to cesta jednoduchá, ale pokusíme se a snad se zadaří. Nicméně jsme realisti, ale člověk si nemá klást malé cíle :)

A protože jsme začali mít pocit, že jen čyři je málo, dovezl Ondra na podzim 2011 skupinu dalších sedmi chlupáčů od Liz Knutsson, Eternitys. A na další jsme se rozhodli začátkem roku 2012, opět od Liz a tím naše švédské šílenství zatím končí :) je třeba se naučit s nimi pracovat a to také bude na delší trať, ale proto to děláme, pro to očekávání z barev a radosti ze zdravých a pěkných mláďat a spokojených mamin.


thumb_49_na_jezerce.jpg

Zúčastňujeme se výstav v ČR a v zahraničí, hodnocení našich morčat je pro nás hodně důležité pro další chov.

Naše chovatelské snažení bylo oceněno tituly:

 BRONZOVÁ chovatelská stanice - k 19.8.2010

 STŘÍBRNÁ chovatelská stanice - k 22.9.2012

 ZLATÁ chovatelská stanice - ke 14.4.2013

morčátka narozená s příjmením Jezerka patří mezi Šampiony a Grandšampiony ČR :)

Snad již řečeno vše, přejeme vám u nás fajn počtení.

Míša Králíčková a Ondra Výšek

PS: dřívější název " Na Jezerce ", to jsme také my, jen jsme zvolili kratší verzi toho samého, bylo nám to umožněno a schváleno UOK v srpnu 2009 :o)

Vydařený výstavní víkend v Chebu

Napsal uživatel Míša   
Neděle, 18 Září 2011 23:46

Dnešní podvečer jsme trávili focením morčounů, jsme ve skluzu o tři vrhy a o fotky vítězných morčat z Lounské výstavy. A když začnu od konce, o víkendu jsme jeli vystavovat do Chebu a štěstí z minulého týdne se nás zase drželo :) jeli jsme se stejnými morčinami, za šeltie Eternitys KindRed Spirit, za merina Adimero Touch of the Moon a za texlíky trojka MaJas Mika, Bella Happy Cavia a Adimero Touch of the Sun. Kindě získala 96 bodů od Denisy Vítkové a umístění jako 2. Nejlepší šeltie ve spojené třídě baby plus junior, takže pro mě spokojenost největší, srážka za barvu je stále 2,5 bodu, takže paráda. A dnes jsem jí ostříhala, srst šla do koše a Kindě k samci. Můj původní úmysl dát jí k mladému Cavatinas Novákovi se ale nějak neujal, Kindě je hodně dominantní a Novákovi dala co proto, tak šla na zkušenou k Vulcanovi a to bych vám přála vidět, ti samci mají to krytí někdy vážně těžce zasloužené :o)) Kinda dala zabrat i Vulcanovi, ale tak za 20 minut bylo po v šem, samička dostala po tlamině, Vulcan spokojený, že jí dokázal zkrotit, no je to s nima opravdu sranda..

Ale zpátky k výstavě. Merinka Moon byla k mému překvapení sama, takže si obhájila první místo z minulého týdne a protože dostala opět 96,5 bodů a konkurence žádná, tak holt byla 1. merino. Posuzovala jí Andrea Kroftová a tyhle body byla hranice v chlupatých strukturovaných, jak v krátkých, tak v dlouhých a až pak skinny morčata měla víc bodů, v chlupáčích to byl strop. Mazec.

Bellinka byla ohodnocena stejně jako MaJas Mika a to také 96,5 body, mezi nimi byl pak rozstřel od nej texel baby a vyhrál Mika, asi začíná mužnět :o)) MaJas Mika tak 1. Nejlepší baby texel.

Sun, ta dostala čekatele s odřenýma ušima, byla ohodnocena 95,5 body a nejvíc ztratila ve stavbě, bod a za hlavu, bod za oči, jak má hodně krátkou hlavu, tak jí to začíná být vidět vzadu na očích, kdo má krátkohlavá morčata, tak to zná. A ještě Andrea zkoumala růst chlupů na hlavně, ona má Sun mezi očima směrem nahoru, prostě jí ty krátké chlupy rostou do špičky a za tím jí už vyrůstají chlupy směrem nahoru a za uši.. pravda je, že na našich dalších strukturovaných to nemá nikdo, mě se to na ní teda strašně líbí, protože jí to dělá nádhernou hlavu, ale asi to není ideální? Takže zase něco, co musím zjistit :)

A protože byla Andrea v posouzení opravdu drsná, tak žádný jiný texel Sun nepředjel a ona byla 1. Nejlepší texel ve spojené třídě adult plus junior. Prima :) Měla jsem je s Mikou nahlášené jako pár a o půl bodíku nám utekli krásní bělouši Verči Veselé a umístili se hrdě jako 2. Nejlepší dlouhosrstý pár.

Z ohodnocení vše, strašně, opravdu strašně moc se mi tam líbilo, výstavu pořádala Bára Lochmanová na Faře, stejně jako vloni a opět paráda. Je tam světlo, teplo, parádní záchody, moc dobrá parta lidí a k tomu všemu dobrému měla Bára připravené chlebíčky, dorty… prostě fakt paráda :) Příště jedeme zas, všem doporučuju :)

A protože je půl 12 v noci, tak jen fotky z minulé výstavy v Lounech a teď z téhle, mimina holt dodám zítra :o))

Bella Louny Nej.dl.b. Moon Louny nej dl. Moon Nej.merino Cheb

Kindě 2. Nej šeltie Sun Nej.texel Mika Nej baby texel

2. dl. pár Sun, Mika

 

Adush Jezerka stihla dnes v noci porodit mimča, máme Gčka :o)

Napsal uživatel Ondra   
Pondělí, 12 Září 2011 00:17

Adush mě převezla a porodila ještě dnes, myslela jsem, že až na další říji, ale vše je dobré a na svět vykoukla dvě mimča. Tatík je červeno – bílý texel (Šampion ČR a GrandŠampion ČR) MaJas Emilion Tricky, mamina se pyšní těmi samými tituly a těmhle dvoum červeno – bílým morčinám se narodili trikolorní prckové :) to, že po Emílkovi budou trikoloři by mě ani ve snu nenapadlo, v rodokmenu má jen jedno jediné černo – bílé morče a to ještě kdesi vzadu, jinak vše až do někam červeno – bílá texlí linie.. nj, člověk míní, genetika mění :) Mimča jsou sameček a samička, bráška a ségra, oba s poměrem barev, rozložení dáme s odřenýma ušima, kdyby se nehrálo na “co na pravé, to na levé”, tak je to paráda, ale bříška mají oba prckové supr :)) ale i tak je to nádhera, konečně pro mě další naděje na světě, trikolorní poměrová mláďata a od tak vynikajích rodičů, jááásááám :)) teď už jen budu potichu sledovat jak nám porostou a budu si toužebně přát, aby ten typ a kudrnatá srst tam byla, o stavbu se u nich nebojím, tak snad se moc neseknu..

A jdu chrnět, fajn zakončení celého parádního víkendu :)

Tak :D a začínám opravovat, jedno mládě je šeltie, včera v noci jak byli ještě mokří... no jo no :)

Ale co je naprosto parádní, do rána stihla porodit i Rubina, kterou jsem v noci hlídala, aby nepomáhala víc než je zdrávo, protože termín měla mít stejný a začala rodit o hodinku déle než Adush a porodila tři krásné prcky, ona v pořádku, mláďata taky a i od Rubiny je tam ovečka, ale pořádně na všechny koukneme večer, práce je holt práce, té neutečem :(

A večer je všechny snad stihneme nafotit :)

 

Výstava Louny 10.9.

Napsal uživatel Ondra   
Neděle, 11 Září 2011 21:41

Tak jsme konečně taky vyjeli letos jinam, než do Prahy :o)) Konečně nám vyšel čas a i morčátka se doma nějaká sešla, že stálo za to někam si vyjet a my tak zamířili v sobotu ráno do Loun. V Lounech jsme byli i vloni a celá výstava je součástí velké akce Člověk v přírodě, které se účastní plno vystavovatelů i králíků a okrasných ptáčků, probíhá tam agility a nechybí ani koníci, na kterých se můžou svézt děti. Všude plno stánečků, prodejci burčáku počínaje přes různé chovatelské potřeby a keramiku a rostlinky a kšandy a tak, medovinou konče :)) k vidění toho byla spousta a šance, jak tam nechat plno peněz byla taky velká :)

Výstavu garantovala Jarka Minaříková a vše bylo prima. Vyrazili jsme s pěti morčátky, čtyři kudrnky a jedna šeltička. Obě Adimero krásky, Touch of the Sun i Touch of the Moon, dál texlička Bella Happy Cavia a poslední z kudrlin jel jako náhrada, vyměnila sem Elloise H.F. za mlaďase MaJas Miku, který je víc jak měsíc na samotce a poměrně solidně obrůstá, tak proč to s ním nezkusit. Za šeltičky jsme vzali Eternity KindRed Spirit pro zjištění, jak dopadne v Českém standardě.

Posuzovala Petra Švarcová, skinečky Denisa Vítková a mazlíky Aneta Raušová. Šeltiema se začínalo a Kinduše obhájila body od Jana Schopa, dostala opět 96, kde 2,5 bodů bylo dole za barvu a mě to moc potěšilo, protože to zásadní bylo na výbornou. Jsem za ní ráda čím dál víc, když tyhle body má i od českého posuzovatele, je to jedním slovem paráda.

Adimero Touch of the Sun :) na pohled je fantastická, parádně v srsti, s výborným rozložením barev, nadějné kudrliny po celém těle, názor na ní jsem čekala docela netrpělivě :) Nicméně Petře neuniklo, že jedno ouško je trochu jinak než druhé, že stavba není úplně bez chyby a že v jednom uchu se schovalo něco, co tam fakt večer předtím nebylo a že barva také není na plný počet :o)) takže jsme obdrželi 96 bodů jen to fiklo. Nicméně, tři věci z toho dokážu ovlivnit, tak snad to příští týden dáme líp :)

Adimero Touch of the Moon, sestřička tentokrát favoritku převálcovala o půl bodu, tedy 96,5 bodů, vyhrála Nejlepší merino a v následném rozstřelu se líbila o fous víc a vybojovala nám tak Nejlepšího dlouhosrstého juniora výstavy. Obě holky nezapřou, že se povedly, obě frajerky :)

Bella Happy Cavia – Belinka je válec ve stavbě, parádní ve svém věku pár měsíců, chybiček se sešlo taky pár a nebýt opět půl bodíku v kondici, měla by 97. Takhle jsme odešli s 96,5, které jí vynesli v rozstřelu na 2. místo v plemeni ve spojených třídách, což rozhodně také není špatné a při konečných rozstřelech o nejlepší baby dlouhánů se prosadila nejlíp jak mohla a vyhrála. Bella byla tak oceněna i Nejlepším dlouhosrstým baby výstavy :)

MaJas Mika – prcek byl ohodnocen 96 body a příjemně překvapil. Bydlel od začátku s dalšíma klukama a dostával trochu čočku a odnášela to nejen srst, něco přes měsíc je na samotce a tak jen na zkušenou. Žádná výrazná srážka se nekonala, jen opět ten blbej půl bodík v kondici :o)) Je to ale taky frajer, nadějnej prcek.

Největší střevo jsem já, aby tři morčata dostala srážku v kondici, to se mi snad ještě nestalo :)) Je to prostě znát, že jsme letos nikde nebyli a morčouni nejsou tak připravení, jak kdyby jezdili co měsíc někam. Ale na přístí týden vím co vychytat a jestli to nezlepším, tak mě asi budou omejvat :))

Za moc krásné ceny velice děkujeme a i Báře, které jsem uzmula z cen ledový salát, za což se omlouvám zas a znovu :D díky za takovou loajálnost s nenažrancema jako jsem já :))) Moc se nám tak líbilo i kdychom nevyhráli, bylo tam fajn.

Fotky uděláme zítra, dneska jsme si vyjeli za Falíkem na pastviny, cestou nabrali kukuřici morčíkům a nechce se nám tak dělat nic :)

Fajn nový týden všem, zítra jsem tu zas :)

 

Na světě jsou další miminka :o)

Napsal uživatel Ondra   
Pátek, 09 Září 2011 00:05

Dnes nám porodila přesně na termín trikolorní šeltička Jamboree Jezerka, tatík mláďat je trikolorní šeltiák Nottingham Jezerka. Na svět vykoukly dvě holčičky, obě sice nevýstavní, ale krásné a velké a obě tříbarevné. Jedna je texlička, druhá šeltie. Šeltička s brindlem na zadku s červenou hlavou a texlička je ukázkově černá – bílá a kolem hlavy má sem tam prsknuto červenou, aby nebyla jen dvoubarevná a ještě jen černo – bílá, tak aby se teda neřeklo, když rodiče jsou trikolorní a když ty černo – bílé skoro vůbec doma vlastně nemáme :o))

Všichni jsou v pořádku, holčičky se budou jmenovat Funny Princess Jezerka a Funny Sheep Jezerka :)

Další, kdo by měl přivést na svět prcky je spolubydlící Imagine Jezerka, kde tatík je ten samý samec a pak o něco déle šeltička Grannini, Adush a dál ještě Rubina, tak snad vše dopadne dobře.

A o víkendu se konečně chystáme na výstavu, taky někam už jedeme :o))) letos to bude poprvé, co vyrazíme někam jinam než na Toulcák, takže si konečně nadávkujeme trochu toho výstavního adrenalinu, těším se :)

 

Rostou :)

Napsal uživatel Ondra   
Úterý, 06 Září 2011 21:13

Konstatuju, že úplně před očima :) Krásně prosperují, meriňák je na 250g, šeltiák mu šlape na paty a coroholčina je 220g, za týden jim je měsíc, takže úplně tak akorát. Fotky mají z víkendu, za chvíli vyrostou a pak zbudou jen ty obrázky..

Dneska si jedna moc milá paní Alenka odnesla dvě morčátka, vydala se pro dvě holčičky, ale odešla zaláskovaná do Ovečka, takže náš poslední potomek po Zombici našel nový domov a s ním i texlička Bella, u které jsem se pořád rozmýšlela co a jak, až se z ní a ze sestřičky staly morčecí slečny, kde Babble zůstává a Bella je tak Ovečkovou nevěstou :) přejeme spoustu spokojenosti a na případná mláďata se moc těšíme, hodně štěstí :)

A alespoň tedy fotky, aby nezůstaly někde v archívu.

merino prcek Ewe Boy Jezerka

DSC_0567DSC_0566

šeltiák  Enjoy Jezerkabude na prodej

DSC_0561DSC_0562

coromrně Enya Jezerka

DSC_0570DSC_0568

a to je dneska zase všechno :)

 

Opět červeno – bílí :o))

Napsal uživatel Ondra   
Neděle, 04 Září 2011 23:25

Dnešní focení se neslo skoro v duchu kudrnatých, kde se musím podělit o moc pěknou srst holandských MaJas, malé Olivie a Miky, kde teda Olivka má hodně navrch. Oba dva jsou dubnoví, Mika je celkem fajn ve stavbě, ale mohl by být lepší, ne že ne a Olivka je drobek, ale takové roztomilý drobek, kouzelná :) Mika má v necelých 5ti měsících 820g, nezdá se, ale líbí se mi. Sice je na něm znát, že vyrostl mezi klukama, oddělený je zatím necelý měsíc, tak začíná být i v chlupech celkem kompaktní, no pojede se ukázat na některou z výstav a uvidí se.

Samička MaJas Olivia

DSC_0555DSC_0554

klukan MaJas Mika

DSC_0558DSC_0557

a ještě sem musím dát texličku Elloise Hopeful Farm, ta má jedinou vadu na kráse a tou je ožužlávání si srsti, sotva jí to doroste, tak se prostě musí zdokonalit, o trochu, ale musí. Ale je taky frajerka, ne že ne :) fotky jsou dělané několik hodin po koupání, kdy byla ještě trochu vlhčí, fénovat jsem jí nechtěla. Když má srst úplně suchou, dělají se jí spirály jako Olivce a Mikovi, což mě dost okouzluje a naplňuje, tak snad se taky něco takového narodí u nás :))

DSC_0547DSC_0552

A pak mám ještě fotky jedné coronetky a je to trikolorka, takže nadpis vlastně kecá :o)) a tu sem dám taky, protože se mi líbí a časem upřesním, o koho jde :)

DSC_0598DSC_0590      

Toť vše, fajn týden všem :)

 

Naše nová kráska – ADIMERO TOUCH OF THE SUN je doma :o))))

Napsal uživatel Ondra   
Sobota, 27 Srpen 2011 21:14

Byla to utopie jí mít. Byla na pevno zamluvená a po jejím famózním úspěchu na pražské Speciálce to byl ještě víc nedostupný sen.. To, že nám Matt nechal sestřičku Moon byla a je paráda, je to krásná morčinka a kdo viděl Sun, tak musel uznat, že i ta by rozhodně stála za hřích :) A tak jsem podpořena Lenkou přeci jen ze srandy Mateusze oslovila, že kdyby náááhodou, tak moje nabídka je… a když na férovku, tak na férovku a že jí prostě chci… A Matt s opravdu lehkým smíchem, že ani náhodou, že je opravdu na pevno zamluvená a pojede na Ukrajinu.. A minulý týden přišla zpráva, že mega rozhodnutí padlo a Sun může být naše :) Vše se domluvilo a dnes jsme si jí přivezli. Výlet do Katowic byl poměrně teplotně náročný, v Polsku v Katowicích skoro 35°C, na Moravě to samé a v Čechách 11°C a nepřetržitý déšť. Vše ale dopadlo na výbornou, kráska je doma, baští a odpočívá.

A těm kdo jí neznáte, tak samička je letošní březnová texlička červená – bílá po mamince trikolor merino Zara Hopeful Farm a po tatínkovi červeno – bílém texlovi Adimero Impossible Boy. Sun obdržela na letošní Speciálce 98 bodů od Jana Schopa, vyhrála tak Nejlepšího texla juniora, Nejlepší dlouhosrsté morče junior, Nejlepší dlouhosrsté morče celé výstavy a ještě Nejlepší morče zahraničního vystavovatele. Bomba :) A máme jí a i její sestřičku merinku Touch Of The Moon, opravdu nejsem maximalista :o))

Tak snad se jí u nás bude líbit. A ani nemusím psát, jak nás těší důvěra, kterou u Matta máme a tak mu patří velké mega díky za vše. Za příjemně strávený čas dnes s ním a s Pawlem a za všechny tři morčinky co máme doma. Mateusz, I would like to say a big thank you for such a great animal and your decision.. I´m very very happy :o)))))

Sun01

 

Jen tak :)

Napsal uživatel Ondra   
Čtvrtek, 25 Srpen 2011 21:42

Všem vřele doporučuju, kupte si klimatizaci, je to s ní vše u těch morčat daleko snazší a všem je nám hej :)

Nejnovější událostí u nás je porod Kačenky, které se povedl jedináček – Lenko, měla si pravdu :)) – bohužel ho ale nejspíš zalehla a prcek tak nepřežil. Krásně očištěný pucel ve výstavním poměru barev, nj, co naděláme, ale Kačenka vitální a v pohodě a protože hodně latovala a mléko jí vysloveně teklo, adoptovala dva E prcky kluky od Oyi a stará se teď o ně. Moje snaha byla dát jí s Oyinkou dohromady se moc nezdařila, Katarina je velice přísná na všechno dospělé ve svém pohlaví kolem sebe, což jsem se přesvědčila už několikrát a tak Oya málem přišla o děti všechny, protože Kačenka je okamžitě adoptovala všechny a Oyu vysloveně vyháněla… a než, aby Oya přišla stresem o mlíčko, nechali jsme jí coronetí holčičku a dva klukany živí Kačena :) Kačka je veliká a silná, Oya je taková akorátní a menší, takže je podle mě spokojenost na všech stranách. Prospívají všichni, Kačenka je v sedmém nebi a klukani řádí, k Oye jsme přidali mírumilovnou Wally a její trikolorní Doodlinu, aby holky vyrůstaly spolu a to bylo ok a samičky se sžily bez jakýchkoliv problémů. Kam ale jednou přiřadíme Kačenku by mě opravdu zajímalo, venku, když nechávám holky proběhnout tak nahání všechno kolem sebe a je slyšet jak cvaká a povídá až vedle do pokoje, vysloveně jí dámská společnost naprosto nesvědčí a řekla bych až vadí… uvidíme.

Na řadě s porodem máme až za nějaký čas šeltičku Jamboree a i její spolubydlící Imagine, obě holky jsou trikolorní a obě mají jako partnera taky trikolora a taky šeltiáka Nottinghama, tak tam jsme teda hodně zvědaví, co se namaluje :) To zase bude překvápko :)))

A kdyby se ochladilo, vůbec by to nebylo špatný :) 

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Kvalitní hosting pro Vaše internetové projekty založené na redakčních systémech od C4

Program C4 hosting

1200 Kč na rok s doménou (cz, eu, biz, org, com, info, net) v ceně, 2 GB prostor (+ zdarma navyšování každý rok o 500 MB), PHP, FTP, MySQL, administrační systém, 100 e-mailových schránek, 100 webů/subdomén (domény 3. řádu), mod_rewrite, htaccess, přehledné statistiky návštěvnosti, 10 MySQL databází.

Více informací na stránkách Webhosting c4

Kvalitní řemeslníci pro Prahu a Střední Čechy

(c)2007-2013 CHS Jezerka, stránky jsou chráněny autorským zákonem a šíření jakékoliv části bez svolení je zakázáno.