Chovatelská stanice čistokrevných morčat - Jezerka

plemena coronet, sheltie, merino v barvě černo-bílá, červeno-bílá, černo-červeno-bílá

Péče

Díl první – Alfa a Omega je krmení…

Napsal uživatel Míša   
Středa, 30 Leden 2013 23:25

Tuto sekci chystám už několik let a konečně jsem k tomu dozrála. Kdo čekáte rady ohledně péče o srst u výstavních morčat, tak ano, trošku problematiku rozeberu…

Vše budou jen mé (naše) zkušenosti po několika letech  chovu výstavních morčat a trable s jejich srstí. Někdy to jde samo, ale jindy to až tak samo nejde a tak je třeba rozlišit a naučit se správně poznat, kdy morče na výstavy už nebrat a kdy to naopak ještě jde a má to smysl. Vlastně nevím, jestli uvedu a domyslím vše, ale zkusím to. Postupně vše doplníme fotkami, bude to tu tak i obrazně konkrétní a o něco čtivější a veselejší :)

Tudíž díl první – Alfa a Omega je správné a hlavně pravidelné krmení a napájení.

Naše morčata, všechna – rozuměj, chovní (březí a laktující samice, mláďata, samci co kryjí, i morčecí důchodci..) i ta výstavní krmíme úplně stejným krmením. Nemáme různé druhy pro jedny a další druhy pro jiné, naopak. Rozdíl si dělám v dávkování u jadrného krmení. Myslím, že by si každý chovatel měl osvojit alespoň základy krmivářství, aby věděl co si může a co nemůže troufnout krmit, co s čím kombinovat, jak nakládat s energetickým krmením a jestli je nutné ho krmit nebo jestli je spíš ideální krmit hlavně objemná krmiva.. Morče je býložravec, tím je řečeno mnohé. Tudíž objemná krmiva jako základ, samozřejmě seno ne plesnivé nebo jinak špatně skladované, zatuchlé, prašné a pod. … i malé zvířátko jako morče je třeba krmit kvalitním krmením, předejdete tak případným zdravotním komplikacím. Vždy je třeba, aby morče mělo k dispozici čerstvou studenou vodu. Krmením je třeba zohlednit to, že morče si samo neumí vyrobit vitamín C, který je pro něj ale životně důležitý. My ho nedáváme zvlášť, mám vše zohledněné v celkové dávce a i v zimě to stačí, deficity naše morčata nemají a i to nás přesvědčuje o tom, že jim naše krmení vyhovuje.

Jsem přesvědčená, že dlouhosrsté morče potřebuje jadrné krmení, ale ne energetické, naopak, s větším podílem vlákniny, která je pro morče nezbytná. Dlouhá srst potřebuje ještě něco trochu jiného, veškeré deficity jsou hned znát právě díky dlouhé srsti, výživu a péči poznáte hned na první pohled. Je třeba umět si vybrat z nabídky která na trhu je, já osobně jsem sáhla ke krmivům pro koně a již několik let krmíme jedním typem od jedné holandské firmy. A jsem spokojená, morčatům velmi chutná a i noví jedinci si na něj přivyknou poměrně rychle, dobře ho tráví, zbytečně je nezatěžuje a vypadají celkově dobře. Je to naše zkušenost, krmit koňské müsli se rozhodně nedá krmit vše, existuje plno druhů a pokud chcete krmit koňským, raději se zeptejte na co je dané krmivo vhodné. Typ, který je pro koně ve vysoké pracovní zátěži se jistě nebude hodit na usedlá morčata, ale vybrat se dá a je jen nutné vědět co chci a co je třeba.

Naše morčata mají každý večer plné mističky, mají tak dostatek a na krmení se nevrhají, naopak je u nás u nich zvykem, že si nechávají a pomalu dojídají i za několik hodin, mezitím chroustají seno nebo se natáhnou a odpočívají, komunikují s nějakým dalším chlupáčem a pak se zase vrací… Podle mě je to daleko lepší, než styl krmit je jadrným jen občas, kde vše zhltají a během 5ti minut nemají nic… ale to je každého věc a zkušenost.

Jídelníček se dá i zpestřit a není jen o jádru a senu. Pravidelně mají naše morčata zeleninu, ale ne moc. Přilepšuji i sušenými bylinkami, hlavně v zimě, přes sezonu kdy roste tráva krmíme hlavně natrhaným čerstvým zeleným krmením i senem zároveň, oni si sami vyberou na co mají zrovna chuť, seno mají vždy ad libitum, vždycky. Vynikající je kukuřice, samozřejmě nestříkaná, jak listy, tak plody, opět platí, všeho s Mírou…

Neexistuje snad jednotný názor na krmení morčat, je třeba se tak řídit vlastní zkušeností a hlavně krmit s citem a sledovat zvířata jak na krmiva reagují. Průjmy, zácpy, nadýmání, zlámané zuby, afty, špatná srst, to vše může být důsledek špatného krmení a většinou bývá. Pokud nemáte po ruce někoho zkušeného, kdo by našel problém, tak zamiřte na veterinu, kde budete ochotní vše doktorovi sdělit a ten vám pomůže krmení upravit. Že by mělo jít o veta odborníka na drobné hlodavce, nemusím jistě dodávat. A protože si myslím, že krmení je opravdu nejdůležitější, tak i proto tak dlouhé psaní  :-)

Morče je už poměrně domestikováno, není tedy třeba jej neustále srovnávat s divokým morčetem. Dnešní morče a kor to šlechtěné by vypuštěné do přírody nepřežilo, ztratilo již některé instinkty a tak srovnávání je zcela mimo. A právě proto je k otázce krmení třeba přistoupit zodpovědně, o to víc, když chcete mít zdravý chov, pěkné a životaschopné odchovy, silné samice, plodné samce a celkově výstavně úspěšné jedince.

Dalším, neméně důležitým bodem je prostředí, v jakém chcete svá morčata chovat. Čisto, světlo, čerstvý vzduch. Shrnula bych to do těchto základních bodů. A to bude díl druhý.

Dál se zaměřím i na problematiku kůže/srsti, následně na péči o srst u chovných morčat, výstavních a tak nějak celkově půjdu dál… tak snad to jednou dopíšu a budu spokojená a někdo z vás taky… 

 


(c)2007-2013 CHS Jezerka, stránky jsou chráněny autorským zákonem a šíření jakékoliv části bez svolení je zakázáno.